Medzinárod. deň knižníc
Medzinárodný deň školských knižníc
Kniha je zázračná vecička. Na prvý pohľad je to len papier, písmená a farby, ale koľko múdreho, zázračného, veselého i napínavého sa v nej skrýva...
Pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc sa opäť netradičným spôsobom pre žiakov strednej odbornej školy otvorili dvere do školskej knižnice, ktorá slúži žiakom nielen na čítanie, ale aj na spríjemnenie chvíľok čakania na ďalšie vzdelávacie aktivity.Žiaci I.C boli oboznámení s priestormi školskej knižnice v školskom internáte. Samotnej činnosti predchádzala krátka relácia do školského rozhlasu, v ktorej vedúca rozhlasového krúžku oboznámila žiakov o „Burze kníh“, ktorá sa bude konať vo vstupnej hale priestoroch školy. Z triedy I.C venoval do spomínanej „Burzy kníh“ knihu s názvom Nezvestný od Thomasa Hausera žiak, Peter Gargulák. V rámci tohto dňa sa vyučovacia hodina I.C triedy niesla v netradičnom duchu. Žiaci sa zapájali do aktivít, kvízov a skladačiek obalov kníh. Celú hodinu ozvláštňovali i prezentácie k danej téme. Každý žiak sa podľa svojich možností a schopností snažil zapájať do aktivít. Dokazovali svoju fantáziu a nápaditosť, prezentovali vlastné názory a parafrázovali pekné citáty o knihách. Cieľom bolo zaktivizovať žiakov, zapojiť ich do diania spoločnej a zmysluplnej akcie, kde mohli spolu s učiteľom vyjadriť svoje pocity, nálady a názory.
Hoci sa tento deň skončil, zanechal v nás príjemné dojmy z celého podujatia. Veríme, že takáto akcia priláka aj viacerých čitateľov do školskej knižnice, prípadne obecnej či mestskej knižnice a čaro z prečítania knihy nevymizne v tejto modernej dobe.
Mgr. Martina Šištíková
Učíme sa netradične
Kniha je najlepší priateľ človeka. O tom sa presvedčili aj dievčatá z 2.BN triedy, ktoré začali hodinu SJL (28.10. 2010) netradične - hrou. Ňou zistili úroveň svojich odborných znalostí a schopností využiť ich v praktickom živote. Bola aj vhodnou motiváciou do ďalšej tvorivej práce. Nielen netradičný začiatok, ale aj netradičné prostredie školskej knižnice navodili príjemnú pracovnú atmosféru. To všetko sa podpísalo pod fantastické výkony dievčat, ktoré hravo zvládli interpretáciu básne Cválajúce dni od J. Smreka. V rámci nej využili postupy logického myslenia, s ktorými sa oboznámili na predchádzajúcich vyučovacích hodinách venovaných náučnému štýlu.
Mgr. Adriana Vendrinská